Anorektal Apse

Anorektal Apse

Makat apseleri (Anorektal apseler)

           Makatta ağrı, şişlik gibi şikayetlere yol açan durumlarda bir çok kez, hastalar bilinçsiz olarak, “basur oldum” diyerek, doktor muayenesi olmadan, eczanelerden ve aktarlardan çözüm arayışı içine girmektedirler. Bu durumda asıl hastalık tedavi edilmek yerine, vakit kayıplarına yol açmaktadır. Bu durum bazen kanser tanısının gecikmesine yol açabileceği gibi, bazen de bu bölgede gelişen ve sonrasında şiddetli ağrıya yol açan iltihabi hastalıkların tedavisinin gecikmesine neden olmaktadır.

          Anorektal apseler; makat etrafında ki boşluklarda biriken iltihabi durumlardır. Bu bölgede normalde  “bez” yapıları vardır. Bunların açıldığı alanların tıkanması ve travmaya uğraması sonucu gelişen iltihap ağrılı bir şekilde büyüyerek “apse” haline döner. Apseler bazen, iltihabi bağırsak hastalıkları, tüberküloz, yabancı cisimler, makat bölgesine yapılan cerrahi girişimler, kanserler gibi hastalıkların yanı sıra radyoterapi tedavileri sonrası da görülebilir.

          Makat apseleri genel olarak 4 anatomik bölgede görülür. Bu hastalığın belirtileri ve tedavileri açısından önem arz eder.

          Makat apselerinde zonklayıcı bir ağrı, şişlik ve bazen de ateş ile belirti verir. Ağrı hareket ve ıkınma ile artar. En sık görülen şekilde genellikle makat kenarında bir şişlik olarak belirir. Diğer yerleşimlerde şişlik olmadan ağrı olabilir. Çoğu kez de bu hastalar faydası olmayan bir basur tedavisi ile vakit kaybederler. Bazı durumlarda tanı, parmak ile makat içinden yapılan muayene ile konulur.  Muayenenin ağrılı olduğu durumlarda anestezi altında muayene yapılır. Komplike apselerde ultrasonografi veya MR gibi tetkikler bazen gerekebilir.

          Şeker hastalığı gibi ek bir problemi olan hastalarda durum daha ağır seyredebilir.

          Tedavi olarak yapılması gereken apsenin boşaltılmasıdır. Apse sonrasında makat etrafında fistül gelişme riski % 50’dir. Uzak fistüllerin oluşumunu önlemek açısından makata en yakın bölgeden boşaltılır. Bazı apse tiplerinde boşaltma makat içinden rektuma yapılır. Küçük apseler lokal anestezi ile boşaltılabileceği gibi çok ağrılı olması nedeniyle bölgesel veya genel anestezi uygulamasını  tercih etmekteyiz.  Antibiyotik tedavisi  ise her zaman gerekmeyebilir. 

Anorektal Apse - Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Nejat Gülgör , Cerrahi Merkezi,hemoroit,basur,safra kesesi ,tırnak batması ,cocuk sünnet , bursa sünnet cerrahisi , cekirge sağlık plaza ,Genel Cerrahi, Bursa,safra kesesi, endoskopi, kolonoskopi, fıtık, reflü, basur, lazerle
Anorektal apseler; makat etrafında ki boşluklarda biriken iltihabi durumlardır. Bu bölgede normalde “bez” yapıları vardır. Bunların açıldığı alanların tıkanması ve travmaya uğraması sonucu gelişen iltihap ağrılı bir şekilde bü
tedavi-olarak-yapilmasi-gereken-apsenin-bosaltilmasidir-apse-sonrasinda-makat-etrafinda-fistul-gelisme-riski-50-dir-uzak-fistullerin-olusumunu-onlemek-acisindan-makata-en-yakin-bolgeden-bosaltilir-bazi-apse-tiplerinde-bosaltma-makat-icinden-rektuma-y