Mide Kanaması (Üst Gis Kanaması)

Mide Kanaması (Üst Gis Kanaması)

SİNDİRİM SİSTEMİ KANAMALARI

 Sindirim sistemi kanamaları; ağızdan itibaren makata kadar, sindirim siteminin herhangi bir bölgesinde olan kanamalardır. Yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağından olan kanamalar “üst bölge kanamaları”, on iki parmak bağırsağından sonra olan ince bağırsak, kalın bağırsak kanamaları “alt bölge kanamaları” olarak değerlendirilir.  Bugün Sizlere “üst bölge kanamaları” ile ilgili bazı bilgiler vereceğim.

ÜST BÖLGE KANAMALARI

Genellikle ağızdan kanlı veya kahve telvesi şeklinde kusma veya siyah –katran rengi cıvık veya bazen kanlı dışkı şeklinde belirti verebilir.  Hastalar bazen baş dönmesi,  ani tansiyon düşüklüğü, bayılma, renginin solması ile de doktora başvurabilir. Vücuttaki az miktarda olan ve kronik dönemde olan kan kayıpları, “gizli kanama” olarak adlandırılır.

Üst bölge kanamalarına yol açan en sık sebep “on iki parmak bağırsağı ülseri” kanamalarıdır. Ayrıca mide ülseri ve eroziv gastritler kanamaya yol açan sık sebeplerdir. Daha çok siroz hastalığına eşlik eden yemek borusu ve mide varisleri, yemek borusunun tahrişine neden olan reflü ve benzeri hastalıklar, kanserler, gebelerde ve aşırı alkol alan kişilerin aşırı öğürmeye bağlı kusması sonucu yemek borusunun alt ucunda oluşabilecek yırtıklarda kanama oluşabilir.

Büyük cerrahi girişimler, solunum yetmezliği, uzamış yoğun bakım yatışı gereken hastalar, sarılık, kanda ciddi enfeksiyon olan durumlarda, ikincil kanamalar görülebilir.

Teşhis de muayene ile kanamanın tespiti yapılabilir.  Bunun dışında en önemli tanı aracı endoskopidir. Endoskopi işlemi esnasında kanamayı durdurmaya yönelik tedavi de uygulanabilir.  Yeri tespit edilemeyen kanamalarda anjiografi yapılabilir. Gizli kanamalar; dışkıda gizli kan testi ile araştırılır.

Tedavide destek ve ilaç tedavileri uygulanır. Yandaş kanamaya sebep olan hastalıklara yönelik tedavi uygulanır. Teşhis için yapılan endoskopi esnasında, hastalığa göre, kanamayı durdurucu uygun girişim de yapılabilir. Anjiopgrafide kanayan damar tespit edilebilir ve damarı tıkayıcı maddeler ile kanama kontrolü sağlanabilir. Diğer tedavi yöntemleriyle kanamanın durdurulamadığı durumlarda, uygun acil cerrahi girişim yapılır. 

Mide Kanaması (Üst Gis Kanaması) - Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Nejat Gülgör , Cerrahi Merkezi,hemoroit,basur,safra kesesi ,tırnak batması ,cocuk sünnet , bursa sünnet cerrahisi , cekirge sağlık plaza ,Genel Cerrahi, Bursa,safra kesesi, endoskopi, kolonoskopi, fıtık, reflü, basur, lazerle,
Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Nejat Gülgör , Cerrahi Merkezi,hemoroit,basur,safra kesesi ,tırnak batması ,cocuk sünnet , bursa sünnet cerrahisi , cekirge sağlık plaza ,Genel Cerrahi, Bursa, odunluk, zorlu plaza, mide balonu, polip
mide-kanamasi-ust-gis-kanamasi-genel-cerrahi-uzmani-op-dr-nejat-gulgor-cerrahi-merkezi-hemoroit-basur-safra-kesesi-tirnak-batmasi-cocuk-sunnet-bursa-sunnet-cerrahisi-cekirge-saglik-plaza-genel-cerrahi-bursa-safra-kesesi-endoskopi-kolonoskopi-fitik-reflu-basur-lazerle-