Safra Kesesi Ameliyatı

Safra Kesesi Ameliyatı

SAFRA KESESİ İLE BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ

 

Bugün Sizlere Safra kesesi ve hastalıkları ile çok sorduğunuz sorulardan bir derleme sunuyorum. 

Safra kesesi nerededir, ne işe yarar?

Karaciğere yapışık bir organımızdır. Karnımızın sağ üst tarafındadır. Karaciğerde üretilen safranın bağırsağa iletilmesinde bir ara deposu görevi görür.

Safra ne işe yarıyor?

Yemekten sonra safra kesesi kasılarak, sindirimin kolaylaşması ve yağların emilimi için gerekli olan safrayı, gıdalar ile daha yoğun bir şekilde buluşmasını sağlar.

Safra kesesi olmadığı zaman ne oluyor?

Ara depo olmaksızın safra devamlı bir şekilde bağırsağa akmaya devam ediyor. Gıdalarla bu şekilde karşılaşıyor. Bu durum hazımsızlık ve şişkinliğe yol açabilir. Fakat safra kesesi taşı olan kişilerde de safra kesesi sağlıklı çalışmadığı için bu tür şikayetler olabilir ve genellikle bu şikayetler ameliyattan sonra düzelir.

Safra kesesi taşları neden oluşuyor?

Safra kesesi içinde bulunan kolesterol ve bilirübin gibi bazı pigmentlerin çökelti oluşturması sonucunda oluşur. Safra taşlarının %90’ı kolesterol taşlarıdır.

Safra taşları en çok kimlerde görülür?

Daha çok 40’lı yaşlardan sonra görülür. Kadınlarda ve özellikle çok doğum yapmış kadınlarda görülür. Şişmanlarda biraz daha fazla görülür. Bazen gebelerde safra sorunlarına daha fazla rastlıyoruz.

Safra kesesi taşı olanlarda ne gibi belirtiler olabilir?

Birçok kişide belirti vermeyebilir. Belirti verdiğinde özellikle karın sağ üst bölümünden sırta vuran karın ağrısı şeklinde görülür. Çoğu kez mide ağrısı şeklinde karşımıza çıkabilir. Ağrı çoğu kez ağır bir beslenmeyi takip edebilir. Gıdalara karşı tahammülsüzlük, hazımsızlık, bulantı, kusma eşlik edebilir.

Safra kesesi taşı teşhisi nasıl konulur?

En basit ve güvenilir yöntem olan ultrasonografik inceleme ile konulur.

Hangi tür gıdalar daha çok rahatsız eder?

Kızartmalar, yumurta, çikolata gibi yiyecekler ile ıspanak, karnıbahar, lahana, turp gibi bazı sebzeler de şikayetlere yol açabilir.

      Safra kesesi taşları ne gibi sorunlara neden olabilir?

Kolesistit (safra kesesi iltihabı), Sarılık (taşların ana kanala düşmesi veya aşırı büyümüş safra kesesinin ana safra kanalına basısına bağlı), pankreas iltihabı, uzun dönemde kanser gelişimi(?), biliyer siroz denilen siroz gelişimine neden olabilir.  Safra taşlarının kanser gelişimini arttırdığı yönünde istatiksel çalışmalar bulunmaktadır. Safrakesesi taşının büyük olması riski biraz daha arttırır.

Safra Kesesi Ameliyatı - Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Nejat Gülgör , Cerrahi Merkezi,hemoroit,basur,safra kesesi ,tırnak batması ,cocuk sünnet , bursa sünnet cerrahisi , cekirge sağlık plaza ,Genel Cerrahi, Bursa,safra kesesi, endoskopi, kolonoskopi, fıtık, reflü, basur, lazerle,
safra kesesi ameliyatı kapalı ve açık ameliyatların avantajları ve dezavajları nelerdir çekirge sağlik plaza op.dr. nejat gülgör genel cerrah bursa
safra-kesesi-ameliyati-kapali-ve-acik-ameliyatlarin-avantajlari-ve-dezavajlari-nelerdir-cekirge-saglik-plaza-op-dr-nejat-gulgor-genel-cerrah-bursa