Mide Ülseri Hastalıgı

Mide Ülseri Hastalıgı

ÜLSER MEVSİMİ (II)

bahar mevsiminde sık görüldüğünü belirtmiş ve Helikobakter pilorinin öneminden bahsetmiştik. Bu hafta ise Sizlere mide hastalıklarında rastlanılan en sık rastlanan şikayetlerin neler olduğu teşhisi ve tedavisi hakkında bilgiler sunacağım.

Karnın üst tarafında bulunan ağrı en sık rastlanan yakınmadır. On iki parmak bağırsağı ülserinde genellikle yemek ile geçen bir ağrı söz konusudur. On iki parmak ülserinde daha belirgin olmak üzere mide ülserinde de geceleri uykudan uyandıran ağrı söz konusu olabilir. Mide ülserinde iştahsızlık ve kilo kaybı olabilir. Ülserli hastalarda bazen hazımsızlık, şişkinlik, yanma, bulantı gibi belirtiler eşlik edebilir.

Kesin teşhis, yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının incelenmesini sağlayan geliştirilmiş video endoskopi sistemleridir. Bunlarla HD kalitesinde görüntü elde edilip, gereken durumlarda işlem esnasında biyopsi alınabilmektedir. Bu biyopsi örnekleri mide ülserlerinde kanser tanısının ayırt edilebilmesini sağlamasının yanında, gastrite ait detaylar ve H. Pilori varlığı gösterilebilir. Ayrıca mide mukozasından alınan parça ile H. Piloriye ait direkt test de yapılabilmektedir.  Ayrıca aktif kanayan ülserlere, bu işlem esnasında kanamayı durdurucu ilave girişimler yapılabilmektedir.

Ülserli hastaların beslenmesinde bazı gıdalara dikkat etmesi gerekmektedir. Kabaca bazı dokunacak gıdaları sıralayacak olursak; bütün asitli içecekler (gazoz, kola…),  çay kahve, kakao, yağda kızarmış yiyecekler (etler, sebzeler, tatlılar), baharatlı yiyecekler, baklagiller, bulgur, mısır, turşu, salçalı ve sirkeli gıdalar, tahin-pekmez, tahin helvası, asitli meyveler)

H. Pilori için de biyopsi yapılmadan uygulanabilecek testler de bulunmaktadır. Üre-nefes testi, kan veya dışkıda yapılan bazı testler bunlardan bazılarıdır.

Ülser tedavisinde, ülsere yol açan nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Bu nedenle doktorunuzun önerileri ve tercih ettiği ilaç tedavisi için; genel önlemlerin yanı sıra, var ise H. Pilori enfeksiyonu tedavi edilir, NSAI ilaçlar kesilir veya mideye zarar vermeyenler ile değiştirilir, asit azaltıcı veya mukoza koruyucu ilaçlar verilir. 

Mide Ülseri Hastalıgı - Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Nejat Gülgör , Cerrahi Merkezi,hemoroit,basur,safra kesesi ,tırnak batması ,cocuk sünnet , bursa sünnet cerrahisi , cekirge sağlık plaza ,Genel Cerrahi, Bursa,safra kesesi, endoskopi, kolonoskopi, fıtık, reflü, basur, lazerle
Ülserli hastaların beslenmesinde bazı gıdalara dikkat etmesi gerekmektedir. Kabaca bazı dokunacak gıdaları sıralayacak olursak; bütün asitli içecekler (gazoz, kola…), çay kahve, kakao, yağda kızarmış yiyecekler (etler, sebzeler, tatlıl
nejat-gulgor-genel-cerrahi-cekirge-saglik-plaza-safra-kesesi-endoskopi-kolonoskopi-fitik-reflu-basur-lazerle-hemoroid-tedavi-jimer-medikabil-hastanesi-pembe-mavi-sunnet-acibadem-doruk-ozel-bursa-hastanesi-ozel-sigorta-guatr-tirnak-batm