Kolonoskopi öncesi hazırlık nasıldır?

Kolonoskopi öncesi hazırlık nasıldır?

Kolonoskopi işleminden öncesi ideal olan işlemden 3 gün önce posalı gıda alımının kesilmesidir. İşlemin gerçekleştirilmesi acele ise, en azından son gün kesinlikle posalı gıda alınmamalıdır. 
Posalı gıda nelerdir? Tüm sebze ve meyve ve salatalar... (YENİLMEMELİDİR)

Neler yenilebilir? Et ve balık, yumurta, bal, süt, pekmez, posasız çorbalar...(YENİLEBİLİR)

İşlemden bir gece önce saat 19:00'da akşam yemeği tarif edildiği şekilde posasız gıdalarla tamamlanır ve bir daha yemek yenilmez. Saat 20:00'de X-M solüsyon 250 mlbir şişe yavaş yavaş içilerek bitirilir. İçimini kolaylaştırmak için ihtiyaç halinde, bu ilaçları su veya meyve suyuna da karıştırarak içebilirsiniz. Saat 21:00 aynı şekilde X-M solüsyon 250 ml bir şişe daha bitirilir. Eğer bulantı olursa daha yavaş içebilirsiniz. İlacı içtikten kısa bir süre kusarsanız ilacı tekrar almanız gerekebilir.  Bu ilaçlar sizi ishal yapacaktır. İşlem saatinden 4 saat öncesine kadar su, meyve suyu, ıhlamur, açık çay gibi posasız içecekleri içebilirsiniz ve susuz kalmamanız için önemli de olabilir. Özellikle yaşlı hastaların susuz kalması önemli problem oluşturabilir. Aşırı susuz kalan riskli hastaların gerekirse hastaneye başvurarak IV (damardan) sıvı desteği gerekebilir. Kolonoskopi işleminden yarım veya 1 saat önce BT Enema-210 ile iki adet lavman yapılması uygun olur. Biz hastalarımızı işlemden yarım saat kadar önce çağırarak,  lavman uygulamasını, Hemşiremiz tarafından Merkezimizde uygulamaktayız. Hastalarımızın yanlarında, gelirken "2 adet BT Enema 210 ml lavman" getirmelerini istemekteyiz. Temin edemeyen hastalarımıza, kendi bünyemizden, ücreti karşılığı lavman temini yapmaktayız. 

  • DM (Şeker hastalığı) olanların X-M diyet 250 ml kullanması önerilir.
  • Barsak tıkanıklığı şüphesi olanlarda bu ilaçların kullanımı sakıncalı olabileceği için bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  • Kalp hastalıkları (yetmezlik, koroner arter hastalığı, DM (şeker hastalığı), hipertansiyon... gibi hastalıklar antikoagülan (kan sulandırıcı), SSS ilaçları... gibi ilaç kullanımı olanların mutlaka önceden endoskopi ekibine bildirilmesi gerekmektedir.
  • Aspirin, coumadin, ticlocard... gibi antikoagülan (kan sulandırıcı) ilaçların tercihan 4-7 gün önce kesilmesi gerekmektedir. Mutlaka kan sulandırıcı alması gerekenlerde, gerekirse düşük molekül ağırlıklı heparinlere geçilerek işleme alınabilir. Acil durumlarda bu ilaçların kullanımı esnasında da "riskler kabul edilerek" inceleme yapılabilir.
  • Randevunuzun iptali durumunda, yukarıdaki telefon numarasına önceden bilgi vermeniz, sizden sonraki geç saate randevusu olan ve aç bekleyen hastalarımızın haklarının gasp edilmemesi adına önemlidir.

Kolonoskopi öncesi hazırlık nasıldır? - Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Nejat Gülgör , Cerrahi Merkezi,hemoroit,basur,safra kesesi ,tırnak batması ,cocuk sünnet , bursa sünnet cerrahisi , cekirge sağlık plaza ,Genel Cerrahi, Bursa,safra kesesi, endoskopi, kolonoskopi, fıtık, reflü, basur, lazerle
İşlemden bir gece önce saat 19:00'da akşam yemeği tarif edildiği şekilde posasız gıdalarla tamamlanır ve bir daha yemek yenilmez. Saat 20:00'de X-M solüsyon 250 mlbir şişe yavaş yavaş içilerek bitirilir. İçimini kolaylaştırmak için ih
barsak-tikanikligi-suphesi-olanlarda-bu-ilaclarin-kullanimi-sakincali-olabilecegi-icin-bu-gibi-durumlarda-mutlaka-doktorunuza-basvurunuz-